Koga zanima tko je John Galt, preporučam da čita Ayn Rand.
A autor ovog bloga je samo pomalo zabrinuti pojedinac frustriran populariziranjem destruktivnih kolektivističkih ideologija oko sebe i dekadencijom civiliziranog društva.
“Freedom has cost too much blood and agony to be relinquished at the cheap price of rhetoric.” – Thomas Sowell
Lijepi pozdrav, vjerojatno jeste, ali ako slučajno niste, provjerite kanadskog filozofa imenom Stefan Molyneux. Ima obilje podcasta na svojoj stranici freedomainradio.com i youtube kanalu. Nedavno je napravio seriju od 4 podcasta o Ayn Rand (četvrti još nije objavljen).
Sviđa mi seSviđa mi se
Pa solidno sam upoznat s likom i djelom Stefana Molyneuxa.
Nisam gledao njegove podcaste o Ayn Rand, a iskreno nemam ni namjeru jer me ne zanima previše. Ne znam, ima li nešto posebno zanimljivo zbog čega bi trebao pogledati?
Sviđa mi seSviđa mi se
Vjerojatno nema ništa posebno ako niste zainteresirani. Čitajući Vaše postove mislio sam da ću naići na link na njegov kanal s obzirom na sličnost u stavovima. Ako ste solidno upoznati s njim, ima li i koji su stavovi u kojima se ne slažete?
Sviđa mi seSviđa mi se
Pa, ja se uglavnom uvelike slažem sa Stefanom u ekonomskim i političkim pitanjima, dapače.
Jedan njegov video sam baš bio stavio u jedan post, onaj o skandinavskim zemljama.
Sviđa mi seSviđa mi se
Hvala na odgovoru, čestitke na dobrom istraživanju i odličnom blogu.
Sviđa mi seSviđa mi se
Molim javite mi se na email.
Sviđa mi seLiked by 1 person
Evo baš sam pri kraju Atlas Shruggeda. Moram reć da mi The Fountainhead zasad bolji gledano samo s književne strane.
Sve u svemu, dobije se dobar uvid u duh komunizma koji je i dalje toliko prisutan kod nas. Dobije se dobar osjećaj zašto su osobne slobode preduvjet blagostanja.
Ali u principu sam došao do Ayn Rand potpuno neovisno o priči o društvenim uređenjima i ekonomiji. Nego s filozofskog aspekta. I tu moram reć da autorica ima poprilično djetinjaste stavove. Stavovi o budizmu, na primjer, su mi jako smješni (zabavni).
Inače sam dosta veliki fan Alana Wattsa. Tek nedavno sam saznao da su on i Rand bili suvremenjaci. Pretražio sam cijeli internet da vidim jesu im se putevi ikad isprepleli ali nisam ništa pronašao.
Da nađem debatu između Wattsa i Rand, to bi bio show.
Možda i ne bi jer bi Watts bio toliko zabavljen i fasciniran suparnicom da ne bi htio ništa mijenjati, a pogotovo ju i od čega razuvjeravati.
Dok bi Rand njega prezirala i ne bi mogla kontrolirat bijes tijekom cijelog trajanja debate.
Sviđa mi seSviđa mi se
Svojevremeno sam citao Alana Watsa, mislim negdje pocetkom 80-tih; zen, poetski prilaz .. (Zaista Ne vidim u cemu vidite njegovu izuzetnost danas?)
Sviđa mi seSviđa mi se
Citajuci vas blog covjek dobije dojam da su najveci problem Hrvatske komunisti, ljevicari i socialdemokrati tako da moram pretpostavit da ste desnicar ili neoliberal. Kao takav, morali biste bit kriticni i prema politickoj desnici u Hrvatskoj, ali objave koja to tematizira se na vasoj stranici nemoze nac. Naravno da nepristrani blogovi ne postoje po definiciji, ali objektivan blog koji tematizira obje strane problema (nesposobnost/neznanje ljevicara i nepostenje/neznanje desnicara) ima puno vise kredibiliteta.
Sviđa mi seSviđa mi se
Godinama pratim ovaj rijetki glas razuma. Da bi se shvatila poanta napisanog treba uključiti nešto što smatram najnepristranijim, tj. čistu humanu inteligenciju. Ne mora ona biti velika, ali mora biti oslobođena, tj. bez svih ideoloških predznaka koji, budimo iskreni, nastaju prvenstveno odgojem kako kućnim, tako i društvenim (popularno zvanim pranjem mozga). Poštovani questo, ukoliko svoju egzistenciju ne ostvarujete parazitskim društvenim aktivnostima, ovime Vam skrećem pozornost da pojam socijalista u ovome blogu u biti ne označava pripadnost političkoj skupini nego mentalni sklop u suprotnosti već navedenoj inteligenciji.
Sviđa mi seSviđa mi se
Postovani Ortodoksni pastsafarijanac, hvala na odgovoru. Vjerujem da svoju egzistenciju ne ostvarujem parazitskim drustvenim aktinostima, uostalom upravo zbog velikog broja takvih u HR sam odselio. Ako se misli na pojam socijalizma kao ideologija onda nas je povijest naucila da taj koncept nije odrziv i mislim da nema puno prostora za diskusije. Vecina objava na ovom blogu spominje socijalizam u kontextu politicke struje tako da se ne slazem s vasom izjavom da “ne oznacava pripadnost politickoj skupini”. Takoder oznacit Piketty-a kao sarlatana samo na temelju jednog working papera bez ikakvog argumenta je vrlo arogantno i neutemeljeno. S jedne strane imate knjigu koja se temelji na statistickim podatcima od svjetski priznatog ekonomista a s druge strane jednu publikaciju koja to pokusava osporit statistickim metodama s krivim pretpostavkama od nepoznatog autora. Mislim da problem HR nije u tome sto je pretjerano socijalisticka zemalja nego pretjerano nacionalisticka. Kako to da niti jedna objava ne tematizira kako je crkva/desnicari zaustavila reformu skolstva koja bi dovela (pokusala dovest) do toga da buducnost hrvatske nauci mislit kreativno i svojom glavom tj. da bude nepristrano inteligentna?
U globalu gledano, postoje dvije drustvene/politicke struje – ljevicarska, liberalna, socijalisticka i desnicarska, konzervativne, nacionalisticka. Obje imaju svoje mane i vrline i kroz povijest smo naucili kako niti jedan extrem nije dobar. Jedan nas dovodi do stagnacije i drustvenih nepravdi, a drugi do netrepeljivosti i rata. Mislim da je ideal (ako postoji u takvom bipolarnom sistemu) negdje u sredini.
Moja kritika ovog bloga je da samo tematizira mane ljevicarske struje te je time u suprotnosti s opisom bloga. Vise bi odgovaralo:
A autor ovog bloga je samo pomalo zabrinuti pojedinac frustriran populariziranjem destruktivnih kolektivističkih (ljevicarskih) ideologija oko sebe i dekadencijom civiliziranog društva.
Uostalom, imamo trenutno bezbroj primjera kako su desnicarske struje na usponu trenutno u europi (Francuska, Njemacka, Austrija, Madarska, Poljska) i SAD-u. Nije li Trump olicenje destruktivne kolektivisticke ideologije koji bi mogao doci na celo najjace drzave na svijetu?
Sviđa mi seSviđa mi se
Odakle Vam to da se Pikettyja naziva šarlatanom bez ikakvog argumenta? Pa njegov lik i djelo su jedna od rijetkih stvari koje se mogu iz toliko puno kuteva diskreditirati.
Toplo preporučam:
https://www.ciaonet.org/attachments/27291/uploads
Click to access piketty_diminishing_returns.pdf
https://ideas.repec.org/p/spo/wpecon/infohdl2441-30nstiku669glbr66l6n7mc2oq.html
Click to access cj-v35n3-1_0.pdf
Click to access cj-v35n3-2_0.pdf
Click to access piketty1.pdf
Click to access PikettyReviewEssay.pdf
http://economics.mit.edu/files/10422
http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=2543012
http://www.heritage.org/research/reports/2014/09/understanding-thomas-piketty-and-his-critics
Click to access wp16160.pdf
http://georgereismansblog.blogspot.hr/2014/07/pikettys-capital-wrong_28.html
http://salaimartin.com/randomthoughts/item/720
Click to access Piketty.pdf
Click to access FT23052014c.pdf
Click to access w20871.pdf
hrcak.srce.hr/file/185372
Sviđa mi seSviđa mi se
Drago mi je ako se dobije takav dojam 🙂
U Hrvatskoj, na političku “desnicu” se svrstavaju kripto-komunisti i SJWs koji, eto, za razliku od bezbožničke i anacionalne ljevice, ipak mole Boga i “vole Hrvatsku”.
Sviđa mi seSviđa mi se
Čudno za nekoga tko citira Sowella da se na ovaj način osvrće na katoličke vjernike. Nažalost govori dosta o nepoznavanju povijesti Katoličke crkve, pustimo iskakanja pojedinaca kojih je bilo, ima ih i biće ih.
Inače, čestitke na iznimnom blogu do kojeg sam došao preko bloga Nekompetentna reakcija i bloga KSDK.
Čestitke na dragocjenom blogu koji ću i dalje nastaviti rado čitai.
Pozzz
Sviđa mi seSviđa mi se
Kako se to osvrćem na katoličke vjernike i kako bih se trebao osvrtati? Po čemu to govori o (ne)poznavanju povijesti KC? Kako Vi doživljate strukturu političke desnice u Hrvatskoj, kao klasične liberale? Kakve veze to ima sa Sowellom?
Sviđa mi seSviđa mi se
Gospodinu koji pise ovaj blog, obracam se za savjet.
Samostalno zaradujem preko interneta, i dobivam uplate na racun svakog mjeseca. Dosada se nisam zamarao sa idejom placanja ikakvog poreza, mozete li me savjetovati kakve su mi opcije u slucaju da zelim ‘legalizirati’ primanja, i po Vasem iskustvu koliki su rizici od Porezne uprave ako nastavim ovako?
Cijenio bi Vase misljenje (mozete odgovoriti i direktno na mail)
Sviđa mi seSviđa mi se